نکات مهم در خرید کولر گازی

نکات مهم در خرید کولر گازی

نکات مهم در خرید کولر گازی

نکات مهم در خرید کولر گازی : کمتر کسی است که کولر گازی را به کولر آبی و پنکه ترجیح ندهد. به همین سبب با وجود آن که قیمت کولر گازی به نسبت کولر آبی و پنکه به مراتب بیشتر است، اما متقاضیان این نوع کولر روز به روز در حال افزایش اند و هر یک درصدد برآمده اند که از گرمای تابستان به وسیله کولر گازی در امان بمانند.

اما خرید کولر گازی به مانند هر وسیله دیگری اگر با آگاهی قبلی صورت نگیرد، ممکن است خریدی عالی نباشد. با آگاهی از چند و چون ماجرا در باب کولر گازی می توان خریدی بهتر را تجربه کرد تا بعداً از بابت خرید پشیمان نشد.

در همین راستا، در این نوشتار سعی ما معرفی نکاتی است که به هنگام خرید کولر گازی می بایست به آن ها توجه کرد.

نکاتی در مورد خرید کولر گازی

1- پیش از آن که به معرفی معیارهای مهم به هنگام خرید کولر گازی بپردازیم، بهتر است گفته شود که به طور عمده سه نوع کولر گازی وجود دارد.

یک نوع کولر گازی که اصطلاحاً «پنجره ای» نام دارد، به نسبت مدل های دیگر از مصرف انرژی بیشتری برخوردار است.

مزیت استفاده از این نوع کولر گازی ها این است که اولاً قیمت آنچنان بالایی ندارند، ثانیاً میزان سرمایششان بسیار خوب است و ثالثاً از آن ها می توان در پنجره استفاده کرد، یعنی نیازی به دردسرهای جا گذاشتن کولر و آن همه سیم کشی نیست.

اما دو عیب عمده دارند: نخست آن که مصرف انرژی شان بسیار زیاد است و دوم آن که سروصدای زیادی هم دارند.

مدلی دیگر وجود دارد که آن را اصطلاحاً «اسپلیت» می نامند.

این نوع کولر گازی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی اسپلیت به نسبت کولر گازی پنجره ای قیمت بالاتری دارد اما در عین حال از مصرف برق بسیار کمتری برخوردار است.

نکات مهم در خرید کولر گازی

در واقع کولر گازی اسپلیت دو تکه است. یک بخش آن در درون منزل و یا مغازه برای خنک کردن قرار می گیرد و موتورش بیرون از محیط منزل و یا مغازه.

نکته ای که در این بین می بایست به آن دقت شود این است که نباید فاصله این دو زیاد شود. پس اگر به دنبال کولر گازی اسپلیت هستید ولی مکانی برای نصب موتور ندارید، بهتر است خرید این نوع کولر گازی را منتفی کنید.

نوع سوم کولر گازی، کولر گازی ایستاده است.

البته از این نوع کولر گازی بسیار کم در محیط منزل استفاده می شود، آن هم از سر ناچاری.

در واقع از چنین مدلی از کولر گازی عمدتاً برای محیط های صنعتی، تجاری و اداری استفاده می شود، مثلا در فروشگاه های زنجیره ای، در بانک ها و مکان های اینگونه.

موردی دیگر که می بایست به هنگام خرید اسپیلیت به آن دقت شود، EER است.

معیاری دیگر که به نظر من به هنگام خرید کولر گازی بایستی به آن دقت شود، میزان صدای کولر است.

این میزان را با معیار دسیبل در کاتالوگ کولر درج می کنند. بدیهی است که هرچه صدای کولر کمتر باشد بهتر است این فاکتور، میزان بازدهی کولر را نشان می دهد و هر چه رقم آن بالاتر باشد میزان بازدهی کولر بیشتر است.

مورد دیگری که به هنگام خرید کولر گازی بد نیست به آن دقت کنید کنترل از راه دور است.

برخی کولر گازی ها از کنترل از راه دور برخوردارند و بدیهی است که داشتن کنترل از راه دور بهتر از نداشتن آن است.

بهتر است کولر انتخابی شما از گارانتی برخوردار باشد و همچنین بهتر است تاریخ شروع گارانتی از روز نصب کولر گازی حساب شود و نه از روزی که کولر تولید شده.